Ukradené heslo a jeho následné zneužití

Na policii se obrátil 69letý muž, který se domníval, že se stal obětí podvodu. Dopoledne jej ze zahraničního čísla kontaktoval anglicky hovořící muž, který se vydával za pracovníka společnosti Microsoft a informoval jej, že došlo k napadení jeho počítače. Podvodník vybídl muže, aby se řídil výhradně jeho pokyny. Oklamaný muž souhlasil a postupně si nainstaloval programy pro vzdálenou správu a aplikaci s kryptoměnovou burzou do mobilního telefonu. Poté ještě ofotil občanský průkaz a vyúčtování energií, které zaslal společně se svou fotografií na neznámou adresu. Podvodník tak získal neoprávněný přístup do počítače, ve kterém si otevřel internetové bankovnictví a z bankovního účtu odčerpal 65 000 korun. Další dva převody přesahující 200 000 korun banka zablokovala.

Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které pachateli hrozí trest odnětí svobody na tři léta až osm let.

Prevence – jak by správné heslo mělo vypadat

Kyberprostor i internet je obtížně předvídatelné prostředí, nevíme a nevidíme na druhou stranu – kdo zde stojí, jaký je jeho cíl a záměr. Proto je důležité být obezřetní!

Jak by mělo správné heslo vypadat?
Nepoužívejte jako heslo své jméno, datum narození nebo obvyklé kombinace typu 12345.
Heslo zkombinujte z písmen, čísel i speciálních znaků – některé služby vám silné heslo umí navrhnout.
Heslo NIKDY NIKOMU nesdělujte, nenechávejte ho napsané u dokladů nebo v peněžence.

Partneři projektu